Uwaga! Zmienione, uzupełnione i nowe treści w Regulaminie w stosunku do ubiegłorocznej edycji są zaznaczone kolorem czerwonym!
REGULAMIN XII OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ
Informacje wstępne
1. Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej (zwana dalej Olimpiadą) jest interdyscyplinarną Olimpiadą z zakresu nauczania edukacji europejskiej oraz elementów wiedzy o społeczeństwie i geografii, skierowaną do uczniów szkół ponadpodstawowych (liceów i techników) oraz uczniów klas 8 szkół podstawowych.
2. Celem głównym Olimpiady jest upowszechnianie wiedzy na temat historii i współczesności Unii Europejskiej oraz kształtowaniu uczuć poszanowania dla dziedzictwa historycznego i kulturowego Europy, z podkreślaniem miejsca i roli w niej naszej Ojczyzny, jak również umożliwienie uczniom zaprezentowania posiadanych wiadomości i umiejętności z zakresu Olimpiady.
3. Cel główny będzie realizowany poprzez cele szczegółowe, których uniwersalizm dotyczy zarówno bieżącej edycji Olimpiady, jak i efektów długoterminowych:
a/ rozbudzanie zainteresowania tematyką integracji europejskiej, „ojców” zjednoczonej Europy, instytucji unijnych, prawa, zasad, swobód, charakteru i funkcjonowania UE
b/ kształtowanie i promowanie postaw patriotycznych, wskazywanie właściwych wzorców zachowania poprzez osoby dbające o silną pozycję Polski w Europie
c/ utrwalanie i poszerzanie wiedzy zdobytej w trakcie edukacji szkolnej przez uczniów przy współudziale nauczycieli, weryfikacja tej wiedzy w trakcie zmagań Olimpiady
d/ zauważenie, wspieranie i promowanie uczniów wybitnych przejawiających uzdolnienia w dziedzinie objętej programem Olimpiady
e/ stworzenie warunków umożliwiających i zachęcających uczniów do zgłębiania wiedzy na temat integracji europejskiej wykraczającej poza program nauczania
f/ nabywanie umiejętności samodzielnej analizy problemów z zakresu tematyki Olimpiady oraz właściwego wnioskowania
g/ poszerzenie oferty szkół o zajęcia z uczniem zdolnym z zakresu tematyki Olimpiady
h/ promowanie uczniów, nauczycieli i szkół osiągających wysokie wyniki w Olimpiadzie – poprzez dodatkowe miejsca w etapie centralnym olimpiady kolejnej edycji
i/ trwałe pogłębienie wiedzy i umiejętności w dziedzinie integracji europejskiej i ewentualne ukształtowanie poprzez to dalszej ścieżki edukacyjnej, a także zawodowej uczestników Olimpiady.
4. Udział w Olimpiadzie jest nieodpłatny; Olimpiada jest finansowana z różnych środków, w tym: własnych Organizatora, Prezydenta Miasta Białegostoku, licznych sponsorów i patronów oraz ewentualnie przez MEN na podstawie konkursu ofert.
5. Olimpiada przeprowadzana jest zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. nr 13, poz. 125, z późn. zm.).
Rozdział I.
Olimpiada i jej organizator
§ 1.
Prawa i obowiązki Organizatora
1.1. Organizatorem Olimpiady jest Stowarzyszenie Edukacyjno – Oświatowe COPTIOSH w Białymstoku (zwane dalej Organizatorem) - ul. Św. Łukasza 7b, 15-697 Białystok; adres email Organizatora: koordynator@coptiosh.eu; http: www.coptiosh.eu/owoue (zwany dalej Stroną Olimpiady); tel.: 85 651 58 55 w. 32.
1.1.1. Olimpiada jest organizowana przez Organizatora w ramach COPTIOSH: Centrum Organizacji Przedmiotowo – Tematyczno – Interdyscyplinarnych Olimpiad Społeczno – Historycznych w Białymstoku (zwanego dalej Centrum), powiązanych z przedmiotami nauczania w szkołach ponadpodstawowych: historia, wiedza o społeczeństwie, edukacja europejska, geografia.
1.1.2. Współpracownikiem Organizatora przy organizacji Olimpiady jest Białostockie Centrum Edukacji – Pracownia Badań, Analiz i Strategii Rozwoju Edukacji CKU BCE.
1.1.3. Współpracownikami merytorycznymi Organizatora przy organizacji Olimpiady są: Wydział Prawa, Wydział Stosunków Międzynarodowych oraz Wydział Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku.
1.1.4. Ponadto sponsorami, patronami i wspomagającymi przedsięwzięcie mogą być także: Minister Edukacji, uczelnie czy ich wydziały, władze samorządowe, wojewodowie, władze państwowe, szkoły ponadgimnazjalne, fundacje, stowarzyszenia, posłowie na Sejm RP, posłowie do PE, czy inne podmioty zainteresowane wspieraniem organizacji Olimpiady i zaproszone do współpracy (zgodnie z listą zamieszczaną na Stronie Olimpiady).
1.1.5. Organizator powołuje na kadencję 5-letnią Komitet Organizacyjny Olimpiady (zwany dalej Komitetem Organizacyjnym, w tym w jego składzie – Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego, Wiceprzewodniczącego/-ych, Sekretarza/-y i Koordynatora Głównego Olimpiady, zwanego dalej Koordynatorem), zajmujący się organizacją Olimpiady.
1.1.6. Komitet Organizacyjny powołuje na edycję Olimpiady w danym roku szkolnym lub na 5-letni okres swojej kadencji - Komitet Główny Olimpiady (zwany dalej Komitetem Głównym), do przeprowadzenia merytorycznie Olimpiady, zamieszczając skład członków KG także na Stronie Olimpiady.
1.2. Zadaniami Organizatora i powołanego przez niego Komitetu Organizacyjnego, w tym Koordynatora, są:
1.2.1. Organizacja sieci okręgów, powoływanie członków Komitetów Okręgowych Olimpiady (zwanych dalej Komitetami Okręgowymi) oraz publikacja na Stronie Olimpiady listy Komitetów Okręgowych, wraz z danymi teleadresowymi, wskazaniem osoby odpowiedzialnej za kontakt z ramienia danego Komitetu Okręgowego oraz przysługującym limitem miejsc dla danego okręgu na etapie centralnym w danym roku szkolnym
1.2.2. Zlecanie przygotowywania zadań na poszczególne etapy Olimpiady (autor zadań zobowiązany jest do zachowania bezwzględnej tajemnicy do chwili zawodów danego stopnia, na który opracowano zadania)
1.2.3. Zapewnienie logistyki przedsięwzięcia (dystrybucja materiałów informacyjnych oraz testów na wszystkie stopnie Olimpiady, organizacja procesu zgłoszeń, organizacja finału i uroczystego jej zakończenia)
1.2.4. Wsparcie Komitetu Głównego w organizacji Olimpiady
1.2.5. Rozwiązywanie problemów i sporów
1.2.6. Działania promocyjne upowszechniające Olimpiadę
1.2.7. Pozyskiwanie środków, sponsorów, patronów, fundatorów nagród itp.
1.2.8. Kontakt z mediami
1.2.9. Prowadzenie systematyczne Strony Olimpiady, zamieszczając na niej m.in.: a/ Regulamin Olimpiady (zwany dalej Regulaminem), b/ dane kontaktowe Organizatora i Komitetu Głównego, c/ podział na okręgi z liczbą miejsc (w tym i dodatkowych za laureatów szczebla centralnego w poprzedniej edycji Olimpiady), d/ skład Komitetu Głównego, e/ program, f/ zalecaną literaturę, g/ terminarz (harmonogram), h/ komunikaty i artykuły, i/ listę uczestniczących szkół i uczniów II i III etapu (po wypełnieniu zgody przez rodzica/opiekuna), j/ uprawnienia laureatów i finalistów etapu centralnego, k/ patronów, sponsorów, współpracowników i wspierających Olimpiadę, l/ galerię, ł/ testy przeprowadzonych wcześniej zawodów z kluczami odpowiedzi, m/ wykaz szkół, którym przysługują dodatkowe miejsca w etapie okręgowym za uczestników etapu centralnego w poprzedniej edycji Olimpiady, n/ wykaz szkół uczestniczących w I etapie Olimpiady (po właściwym zgłoszeniu).
1.2.10. Przyjmowanie zmian w Regulaminie (przez Komitet Organizacyjny na wniosek Komitetu Głównego), w tym i w programie Olimpiady.
1.3. Organizator i powołany przez niego Komitet Organizacyjny, w tym i Koordynator, ma prawo do:
1.3.1. Anulowania wyników poszczególnych etapów lub nakazywania powtórzenia zawodów w razie ujawnienia istotnych (naruszających Regulamin) nieprawidłowości
1.3.2. Wykluczenia z udziału w Olimpiadzie uczestników łamiących Regulamin (decyzja podejmowana wspólnie z Komitetem Głównym)
1.3.3. Prowadzenia współpracy z Komitetem Głównym na zasadach wyznaczonych przez Regulamin
1.3.4. Reprezentowania i promowania Olimpiady na zewnątrz
1.3.5. Rozstrzygania sporów i prowadzenia arbitrażu w sprawach dotyczących Olimpiady i jej uczestników
1.3.6. Nawiązywania współpracy z partnerami zewnętrznymi (np. sponsorami).
1.4. Organizator, powołany przez niego Komitet Organizacyjny, w tym i Koordynator, ma obowiązek:
1.4.1. Organizacji Olimpiady zgodnie z postanowieniami jej regulaminu i dokumentacji.
1.4.2. Prowadzenia dokumentacji finansowej Olimpiady zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami oraz rozliczania z dotacji.
1.4.3. Rozstrzygania wątpliwości dotyczących Regulaminu Olimpiady.
§ 2. Struktura organizacyjna olimpiady
2.1. Struktura organizacyjna:
2.1.1. Nad przebiegiem Olimpiady czuwa Komitet Główny (nad wszystkimi trzema etapami Olimpiady) oraz dodatkowo 16 Komitetów Okręgowych dla każdego województwa oddzielnie (nad I i II etapem Olimpiady).
2.1.2. Dopuszcza się możliwość powołania mniejszej ilości Komitetów Okręgowych (np. dla dwóch województw jednego Komitetu Okręgowego).
2.2. Komitet Główny:
2.2.1. Komitet Główny (w tym jego: 1-2 przewodniczących, 1-3 wiceprzewodniczących) powoływany jest na kadencję roczną na czas danej edycji Olimpiady przez Komitet Organizacyjny.
2.2.1.1. Dopuszcza się możliwość powołania Komitetu Głównego na okres kadencji Komitetu Organizacyjnego.
2.2.1.2. W przypadku powoływania przez Komitet Organizacyjny na kolejne lata tego samego składu Komitetu Głównego, dotychczasowi jego członkowie zachowują swoje funkcje.
2.2.2. W skład Komitetu Głównego wchodzić mogą nauczyciele akademiccy, nauczyciele szkół, specjaliści z dziedziny nauk objętych programem Olimpiady.
2.2.3. Skład imienny Komitetu Głównego na daną edycję Olimpiady podany jest w załączniku nr 12 do Regulaminu Olimpiady. Oprócz wymienionych imiennie członków Komitetu Głównego, w jego pracach uczestniczyć mogą rotacyjnie członkowie komitetów okręgowych i Komitetu Organizacyjnego.
2.2.4. Do obowiązków Komitetu Głównego oraz jego zakresu zadań należą:
a/ nadzór merytoryczny nad Olimpiadą
b/ rozpatrywanie odwołań (przez 1-3 członków KG; decyzja w tym zakresie jest ostateczna):
- każdemu uczestnikowi zawodów I i II stopnia przysługuje prawo odwołania do Komitetu Głównego w ciągu 2 dni od daty przeprowadzenia zawodów – decyduje data nadania listu poleconego na adres Komitetu Głównego (patrz: §1 pkt. 1.1.1) lub przesłania mailem (koordynator@coptiosh.eu)
- Komitet Główny rozpatruje odwołanie i powiadamia o rozstrzygnięciu odwołującego się oraz zainteresowaną Komisję Szkolną (przy zawodach I stopnia) czy Komitet Okręgowy (II stopnia)
- natomiast odwołania na zawodach III stopnia składane są w ciągu 15 minut od ogłoszenia wyników poszczególnych części Olimpiady i są rozpatrywane przez przedstawiciela/-i Komitetu Głównego wspólnie z Koordynatorem i/lub członkiem/-ami Komitetu Organizacyjnego
c/ wnioskowanie do Komitetu Organizacyjnego o zmiany w Regulaminie, w tym i w programie Olimpiady
d/ sporządzanie zalecanej literatury przedmiotu
e/ wydawanie i rejestracja zaświadczeń uczestnikom etapu centralnego Olimpiady
f/ podejmowanie decyzji o wykluczeniu z udziału w Olimpiadzie uczestników łamiących Regulamin (decyzja podejmowana wspólnie z Komitetem Organizacyjnym)
g/ rozstrzyganie sporów wynikających z kwestii merytorycznych
h/ sprawdzanie prac i egzaminowanie uczestników III etapu Olimpiady.
2.2.5. Jeżeli w Komitecie Głównym zasiada jakiś członek, którego uczeń (ze szkoły, w której uczy) lub krewny (zstępny w linii prostej I stopnia - dziecko i II stopnia - wnuk oraz w linii bocznej - rodzeństwo, jak i zstępni III stopnia - siostrzeniec, bratanek) awansowałby w danym roku szkolnym na etap centralny Olimpiady, wówczas dany członek KG nie może:
a/ sprawdzać ani weryfikować prac swego/-oich ucznia/-ów
b/ zasiadać w Jury Quizu (jeżeli jego uczeń przeszedłby do tej części zmagań)
c/ układać ani recenzować testów (zadań, pytań).
2.3. Komitety Okręgowe
2.3.1. Komitety Okręgowe powołuje Komitet Organizacyjny.
2.3.2. Każdy Komitet Okręgowy (w tym jego: przewodniczący, min. 1 wiceprzewodniczący, sekretarz) powoływany jest na kadencję roczną na czas danej edycji Olimpiady przez Komitet Organizacyjny.
2.3.2.1. Dopuszcza się możliwość powołania Komitetu Okręgowego na okres kadencji Komitetu Organizacyjnego.
2.3.3. W przypadku powoływania przez Komitet Organizacyjny na kolejne lata tego samego składu Komitetu Okręgowego, dotychczasowi jego członkowie zachowują swoje funkcje.
2.3.4. Do zadań każdego Komitetu Okręgowego na swoim obszarze działania należą:
a/ realizacja i nadzór nad realizacją zawodów szczebla szkolnego i okręgowego Olimpiady
b/ komunikacja z uczestnikami I i II stopnia Olimpiady
c/ przyjmowanie protokołów z załącznikami z I stopnia Olimpiady ze szkół z własnego okręgu, wraz z testami uczniów zakwalifikowanych do II etapu, ich weryfikacja na Stronie Olimpiady
d/ wydawanie zaświadczeń uczestnikom etapu okręgowego Olimpiady
e/ wprowadzanie wyników etapu okręgowego na Stronie Olimpiady, sporządzanie i przesyłanie protokołu z etapu okręgowego Olimpiady wraz z wymaganymi załącznikami
f/ prowadzenie i przechowywanie dokumentacji z pracy Komitetu Okręgowego przez okres min. 3 lat.
2.4. Komisje Szkolne
2.4.1. Dyrektor danej szkoły, w której odbywać się będzie Olimpiada, powołuje kilkuosobową Komisję Szkolną do przeprowadzenia zawodów I stopnia Olimpiady w danej szkole.
2.4.2. Komisja Szkolna:
a/ w szkołach, które przystąpią do I etapu Olimpiady w trybie nie on-line, a papierowym:
a1/ zobowiązana jest do przestrzegania zasad bezpieczeństwa przy powielaniu i przechowywaniu testów, by nie miały do nich dostępu osoby nieuprawnione
a2/ sprawdza testy etapu szkolnego i wstępnie kwalifikuje uczniów do awansu do II etapu, podając wyniki wstępne na Stronie Olimpiady (logując się zgodnie z loginem i hasłem podanym wcześniej przy rejestracji)
b/ zgłasza udział uczniów z danej szkoły do Olimpiady (poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na Stronie Olimpiady)
c/ sporządza i przechowuje dokumentację związaną z przebiegiem I stopnia Olimpiady, przesyła do Komitetu Okręgowego dokumentację z przebiegu I stopnia Olimpiady oraz oświadczenia pełnoletnich uczniów lub rodziców /prawnych opiekunów/ uczniów niepełnoletnich o zgodzie na publikowanie danych osobowych uczestników Olimpiady na stronie Olimpiady i na listach uczestnictwa uczniów, którzy awansowali do II i III etapu Olimpiady (patrz: załącznik nr 5).
Rozdział II.
Organizacja olimpiady
§ 3. Uczestnicy olimpiady
3.1. Adresatami Olimpiady są uczniowie polskich szkół ponadpodstawowych: 4-letnich liceów i 5-letnich techników.
3.2. Uczestnikami Olimpiady mogą być również uczniowie klas ósmych szkół podstawowych wykazujący zainteresowania, wiedzę i uzdolnienia wykraczające poza program właściwej dla siebie szkoły, pokrywające się z wymaganiami Olimpiady.
3.3. Procedura udziału w Olimpiadzie:
3.3.1. Uczestnik Olimpiady powinien zgłosić chęć udziału swojemu nauczycielowi a Szkoła w przypadku jeśli będzie w niej zainteresowany udziałem w Olimpiadzie chociaż jeden uczeń – zgłosić go (ich) do uczestnictwa.
3.3.2. Nauczyciele (zwłaszcza wiedzy o społeczeństwie i historii) powinni poinformować, zachęcić i przekazać podstawowe dane na temat Olimpiady swoim uczniom.
3.3.3. Szkoły, których uczniowie chcą przystąpić do Olimpiady zgłaszają uczestnictwo poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego znajdującego się na Stronie Olimpiady w zakładce „Rejestracja szkoły” w terminie podanym w terminarzu Olimpiady (w załączniku nr 4 do Regulaminu Olimpiady), rozpoczynającym się we wrześniu i kończącym się na 2-4 dni przed etapem szkolnym, postępując zgodnie z zamieszczoną tam instrukcją; przesłanie zgłoszenia po terminie nie będzie możliwe.
3.3.4. Przy rejestracji szkoły do Olimpiady w formularzu zgłoszeniowym należy wpisać login i hasło, które potrzebne będą do wypełnienia internetowo formularza sprawozdania z przebiegu etapu szkolnego Olimpiady.
3.4. Uczestnicy Olimpiady zobowiązani są do:
3.4.1. Przestrzegania niniejszego Regulaminu i terminarza
3.4.2. Realizacji zadań zgodnie z ich założeniami
3.4.3. Informowania Organizatora o wszelkich kwestiach związanych z udziałem w Olimpiadzie - zwłaszcza w nagłych wypadkach czy o zastrzeżeniach
3.4.4. Wypełnienia (pełnoletni uczestnik – osobiście, zaś w przypadku niepełnoletniego uczestnika – jego rodzic/prawny opiekun) przed przystąpieniem do Olimpiady oświadczenia (w załączniku nr 5 do Regulaminu Olimpiady) z wyrażeniem zgody na publikowanie danych osobowych uczestnika Olimpiady na Stronie Olimpiady (w wykazach uczestników, w tym zakwalifikowanych do II i III stopnia oraz na listach laureatów i finalistów)
3.4.5. Przestrzegania zasad współżycia społecznego wobec uczestników, jak i organizatorów Olimpiady.
3.5. Uczestnik ma prawo do: udziału w Olimpiadzie, godnego traktowania go na wszystkich etapach Olimpiady, nagród i preferencji wynikających z udziału w Olimpiadzie, składania odwołań od decyzji Komisji Szkolnej, Komitetu Okręgowego i Komitetu Głównego, zgodnie z trybem odwoławczym opisanym w § 2 pkt. 2.2.5b.
3.6. Od uczestnika Olimpiady wymaga się nie tylko wiedzy związanej z tematyką Olimpiady, ale także orientacji, umiejętności analizy i oceny, logicznego myślenia, znajomości argumentów i kontrargumentów w dyskursie, wyciągania wniosków, rozumienia instrukcji do testów.
§ 4. Organizacja zawodów
4.1. Zawody Olimpiady mają charakter indywidualny.
4.1.1. Na każdym etapie Olimpiady:
a/ wyjście z sali jest jednoznaczne z zakończeniem udzielania odpowiedzi i nie ma możliwości powrotu do pisania testu;
b/ podany w teście czas na rozwiązanie testu jest czasem łącznym na udzielanie odpowiedzi oraz zapoznanie się z instrukcją do testu.
4.2. Olimpiadę organizuje się jako trzystopniowe zawody o zasięgu ogólnopolskim, w których wymagany jest od uczestników określony zakres i poziom wiedzy oraz umiejętności:
a) w zawodach I stopnia ‐ szkolnego - wystarczający do uzyskania oceny bardzo dobrej na zakończenie nauki przedmiotu WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE, EDUKACJA EUROPEJSKA, GEOGRAFIA
b) w zawodach II stopnia ‐ okręgowego - niezbędny do uzyskania oceny celującej na zakończenie nauki przedmiotu WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE, EDUKACJA EUROPEJSKA, GEOGRAFIA
c) w zawodach III stopnia ‐ centralnego - w zakresie szerszym, wskazanym w programie Olimpiady.
4.3. Zawody I stopnia
4.3.1. Po zamieszczeniu na stronie Olimpiady Regulaminu Olimpiady na nowy rok szkolny, Organizator może także przesłać drogą mailową na adresy szkół ponadpodstawowych w Polsce (z własnej bazy danych czy zamieszczonych na stronach kuratoriów oświaty we wszystkich województwach - tym samym Organizator nie ponosi odpowiedzialności za nieaktualny adres znajdujący się na stronie kuratorium czy we własnej bazie, a zmieniony i niezaktualizowany przez szkoły) zawiadomienia o organizacji i przyjmowaniu zgłoszeń do Olimpiady; szkoły, których uczniowie chcą przystąpić do Olimpiady zgłaszają swoje uczestnictwo w sposób opisany w § 3 pkt. 3.3.3 i 3.3.4.
4.3.2. I stopień Olimpiady odbywa się w macierzystych szkołach uczestników.
4.3.3. Olimpiadę przeprowadza co najmniej dwuosobowa Komisja Szkolna, którą powołuje Dyrektor Szkoły i wyznacza jej przewodniczącego.
4.3.4. W I stopniu Olimpiady uczestnicy udzielają odpowiedzi na 40 pytań testowych wielokrotnego wyboru w nieprzekraczalnym czasie 40 minut; w każdym pytaniu co najmniej jedna odpowiedź jest prawidłowa; każde pytanie oceniane jest za 0 lub 1 pkt.
4.3.5. Test jest przygotowany z zagadnień działu I Stałego programu tematycznego Olimpiady (patrz: załącznik nr 1) i to z zakresu i poziomu wiedzy i umiejętności wystarczających do uzyskania oceny bardzo dobrej z tych zagadnień na zakończenie nauki przedmiotów: wiedza o społeczeństwie i edukacja europejska.
4.3.6. Organizator w sytuacjach wyjątkowych może zastąpić rozwiązywanie testu w trybie stacjonarnym (papierowym) trybem on-line.
4.3.7. Test na I etap zostaje przesłany do szkół przez Organizatora na wskazany w formularzu zgłoszeniowym adres mailowy w podanym dniu w Terminarzu Olimpiady, do godz. 9.00; szkoły wydrukowują test i powielają w takiej ilości egzemplarzy, ilu uczniów przystępuje do etapu szkolnego; nieotrzymanie w tym czasie testu zobowiązuje Komisję Szkolną lub Dyrektora Szkoły do kontaktu telefonicznego (85 651 58 55 w. 32) z Organizatorem w tym samym dniu do godz. 14.00 w celu wyjaśnienia sprawy – brak kontaktu oznacza rezygnację z udziału w Olimpiadzie.
4.3.7.1. Korespondencję mailową w sprawie przesłania testu i później także klucza odpowiedzi zobowiązany jest odbierać członek Komisji Szkolnej lub odpowiedzialny pracownik Szkoły (np. jej sekretarz); Dyrektor Szkoły zobowiązuje daną osobę do zachowania tajemnicy, przestrzegania zasad bezpieczeństwa przy odbiorze oraz ewentualnym powielaniu, przechowywaniu testów, by nie miały do nich dostępu osoby nieuprawnione.
4.3.8. W dniu pisania testu uczestnicy:
a/ powinni mieć przy sobie ważny dokument tożsamości (np. legitymacja szkolna)
b/ nie mogą wnosić do sali żadnych pomocy, kalkulatorów, maskotek, urządzeń telekomunikacyjnych i elektronicznych nośników informacji ani nie mogą z nich korzystać; na biurku (stoliku) znajdują się tylko: test i długopis (pióro) - nieprzestrzeganie tej zasady stanowi podstawę do dyskwalifikacji uczestnika.
4.3.9. Test w trybie on-line rozwiązuje się zgodnie z podaną instrukcją.
4.3.10. Test rozwiązując w trybie papierowym:
4.3.10.1. Odpowiedzi udziela się długopisem (piórem) w kolorze niebieskim lub czarnym; nie można używać innych kolorów ani ołówków czy korektorów (za używanie ołówka lub korektora praca zostaje zdyskwalifikowana)
4.3.10.2. Właściwą(-e) odpowiedź(-zi) zaznacza się poprzez wzięcie w obwódkę (w kółko) właściwej literki odpowiedzi (a, b, c i/lub d); każde inne zaznaczenie odpowiedzi (skreślenie, zamazanie itp.), skreślenie zaznaczonej odpowiedzi, jej poprawka, traktowane są jako odpowiedź błędna i otrzymuje się za nią 0 pkt.
4.3.10.3. Pozostawienie zadania bez zaznaczenia jakiejkolwiek odpowiedzi skutkuje także otrzymaniem za nią 0 pkt.
4.3.10.4. Prace sprawdzają Komisje Szkolne według klucza odpowiedzi otrzymanego od Organizatora, nadesłanego w dniu pisania testu po jego zakończeniu, godzinę po zakończeniu pisania testu (dwie godziny po rozpoczęciu pisania testu), na adres mailowy wskazany w formularzu zgłoszeniowym; nieotrzymanie w tym czasie klucza odpowiedzi zobowiązuje Komisję Szkolną tego samego dnia lub następnego do kontaktu telefonicznego z Organizatorem w celu wyjaśnienia sprawy.
4.3.11. Prawidłowe zaznaczenie właściwej jednej odpowiedzi (w zadaniach, w których tylko jedna jest prawidłowa) lub wszystkich właściwych odpowiedzi (w zadaniach, w których kilka jest prawidłowych) z jednoczesnym niezaznaczeniem żadnej błędnej odpowiedzi skutkuje przyznaniem 1 pkt. za dane zadanie, w przeciwnym razie przyznaje się 0 pkt.
4.3.12. W przypadku rozwiązywania testów w trybie on-line Komisja Szkolna nie sprawdza testów.
4.3.13. Do II etapu Komisja Szkolna kwalifikuje:
a/ 3 najlepszych uczniów ze Szkoły przy maksymalnie 10 uczestnikach i po 1 dodatkowym uczniu za każdą następną „dziesiątkę” (czyli do 10 uczestników – awans 3 uczniów, 11-20 – 4, 21-30 – 5 itd.)
b/ oraz dodatkowo: za każdego laureata szczebla centralnego z poprzedniej edycji Olimpiady – 2 uczniów oraz za finalistę i uczestnika – 1, zgodnie z listą szkół z dodatkowymi miejscami, zamieszczoną na Stronie Olimpiady oraz w załączniku nr 10 do Regulaminu
c/ ale pod warunkiem, iż każdy z nich uzyska min. 50% z testu (min. 20 pkt. z 40);
d/ w przypadku nieuzyskania tego limitu przez żadnego ucznia ze Szkoły, Komisja Szkolna może zakwalifikować do II etapu jednego ucznia, który uzyskał w szkole najwyższy wynik punktowy, ale nie mniej niż 35% - 14 pkt.
e/ w przypadku, gdyby więcej uczniów zajęło z identycznym wynikiem ostatnie premiowane awansem miejsce z danej Szkoły, Komisja Szkolna sporządza między nimi dogrywkę – dodatkowy test lub egzamin ustny wg zasad ustalonych przez siebie
f/ z jednej szkoły (łącznie ze wszystkimi dodatkowymi miejscami) nie może awansować do II etapu więcej niż 15 uczniów.
4.3.14. Komisja Szkolna przeprowadzająca Olimpiadę I stopnia ma obowiązek zdyskwalifikować uczestnika na skutek stwierdzenia niesamodzielnej pracy (zgodnie z załącznikiem nr 13 – Protokołem dyskwalifikacji uczestnika).
4.3.15. Komisja Szkolna podaje wyniki (awanse do II etapu) uczestnikom w ciągu 3 dni.
4.3.16. W ciągu 4-5 dni, licząc od dnia przeprowadzenia etapu szkolnego, w terminie podanym dokładnie w terminarzu Olimpiady, Komisja Szkolna:
a/ loguje się na Stronie Olimpiady w zakładce „Protokół z etapu szkolnego” (podając login i hasło ustanowione przy rejestracji szkoły), wypełnia dane w formularzu i wydrukowuje na jego podstawie ze strony protokół z etapu szkolnego - przekroczenie terminu logowania powoduje dyskwalifikację Szkoły z przyczyn formalnych
b/ następnie wydrukowany, podpisany i ostemplowany protokół przesyła tradycyjną pocztą (wraz z oświadczeniami – załącznik nr 5 – tych uczniów, których wytypowano do II etapu oraz w przypadku pisania testów w trybie papierowym – także wraz z testami uczniów zakwalifikowanych wstępnie do II etapu) na adres właściwego Komitetu Okręgowego - przekroczenie tego terminu jak i nienadesłanie protokołu wraz z wymaganą dokumentacją w ogóle pocztą tradycyjną powoduje dyskwalifikację Szkoły z przyczyn formalnych – decyduje data stempla pocztowego (Komitet Okręgowy w szczególnych okolicznościach może przedłużyć ten termin, jednak nie dłużej niż o 5 dni).
4.3.17. Komitet Okręgowy weryfikuje otrzymane testy (ze szkół, w których I stopień Olimpiady przeprowadzano w trybie papierowym):
a/ loguje się na Stronie Olimpiady w zakładce „Panel komitetów okręgowych” w „Weryfikacji wyników I etapu”
b/ dokonuje weryfikacji wyników wstępnych na ostateczne w swoim województwie (okręgu) w terminie podanym w terminarzu Olimpiady – odrzucając weryfikację tych uczniów, których szkoły nie prześlą oświadczeń (załącznik nr 5), czy innych wymaganych dokumentów.
4.4. Zawody II stopnia
4.4.1. II stopień Olimpiady odbywa się w siedzibach Komitetów Okręgowych.
4.4.2. II stopień Olimpiady składa się z dwóch części:
a/ część I – test: uczestnicy udzielają odpowiedzi na 40 pytań testowych wielokrotnego wyboru w nieprzekraczalnym czasie 40 minut; w każdym pytaniu co najmniej jedna odpowiedź jest prawidłowa; każde pytanie oceniane jest za 0 lub 1 pkt; początek części I – rusza o godz. 10.00 w dniu podanym w terminarzu Olimpiady
b/ część II – rozwiązywanie pracy z zadaniami otwartymi – pytań testowych za 30-35 pkt. oraz jedno zadanie za 5-10 pkt. – praca ze źródłem (mapą, danymi statystycznymi, tekstem źródłowym, grafiką, logotypami itp.) – łącznie za II część można uzyskać maksymalnie 40 pkt.; na rozwiązywanie zadań w części II przeznacza się czas w łącznym wymiarze 40 minut; początek części II rozpoczyna się do godz. 13.00 w dniu podanym w terminarzu Olimpiady.
4.4.3. Zadania części I i II zawodów II stopnia Olimpiady przygotowane są z zagadnień działu I i II Stałego programu tematycznego Olimpiady (patrz: załącznik nr 1) i to z zakresu i poziomu wiedzy i umiejętności wymaganych do uzyskania oceny celującej z tych zagadnień na zakończenie nauki przedmiotów: wiedza o społeczeństwie, edukacja europejska, geografia.
4.4.4. Podczas pisania odpowiedzi na część I i II uczestnicy II stopnia Olimpiady:
a/ powinni mieć przy sobie ważny dokument tożsamości (np. legitymacja szkolna czy dowód osobisty)
b/ nie mogą wnosić do sali żadnych pomocy, kalkulatorów, maskotek, urządzeń telekomunikacyjnych i elektronicznych nośników informacji ani nie mogą z nich korzystać; na biurku (stoliku) znajdują się tylko: test i długopis (pióro) - nieprzestrzeganie tej zasady stanowi podstawę do dyskwalifikacji uczestnika.
4.4.5. Odpowiedzi w części I i II udziela się długopisem (piórem) w kolorze niebieskim lub czarnym; nie można używać innych kolorów ani ołówków czy korektorów (za używanie ołówka lub korektora praca zostaje zdyskwalifikowana).
4.4.6. Część I – test wielokrotnego wyboru:
a/ właściwą(-e) odpowiedź(-zi) zaznacza się poprzez wzięcie w obwódkę (w kółko) właściwej literki odpowiedzi (a, b, c i/lub d) oraz wpisanie liczby zaznaczonych odpowiedzi w kratce obok każdego zadania
b/ każde inne zaznaczenie odpowiedzi (skreślenie, zamazanie itp.), skreślenie zaznaczonej odpowiedzi, jej poprawka, jak i niewpisanie liczby zaznaczonych odpowiedzi w kratce, traktowane są jako odpowiedź błędna i otrzymuje się za nią 0 pkt.
c/ pozostawienie zadania bez zaznaczenia jakiejkolwiek odpowiedzi skutkuje także otrzymaniem za nią 0 pkt.
d/ prawidłowe zaznaczenie właściwej jednej odpowiedzi (w zadaniach, w których tylko jedna jest prawidłowa) lub wszystkich właściwych odpowiedzi (w zadaniach, w których kilka jest prawidłowych) z jednoczesnym niezaznaczeniem żadnej błędnej odpowiedzi skutkuje przyznaniem 1 pkt. za dane zadanie, w przeciwnym razie przyznaje się 0 pkt.
4.4.7. Część II – rozwiązywanie pracy z zadaniami otwartymi:
a/ każde skreślenie, poprawka i nieczytelna odpowiedź traktowane są jako odpowiedź błędna
b/ z boku zadania jest wpisana liczba, która wskazuje, ile można uzyskać punktów za dane zadanie
c/ w zadaniach wymagających wymienienia określonej liczby odpowiedzi, wymieniając więcej odpowiedzi, uzyskuje się za całe zadanie 0 pkt.
4.4.8. Zadania na II etap zostają przesłane do Komitetu Okręgowego pocztą (kurierem) w zabezpieczonej kopercie, którą komisyjnie otwiera się publicznie przed samym II etapem, zarówno jego I jak i II częścią – nienaruszalność zawartości koperty (przed I jak i II częścią zawodów II stopnia), oklejonej i ostemplowanej pieczątkami Organizatora (i/lub Komitetu Głównego) w Białymstoku, potwierdza dwóch przedstawicieli różnych szkół uczestniczących w II etapie Olimpiady (uczniów lub opiekunów), co poświadczają podpisami w specjalnym oświadczeniu; Przewodniczący Komitetu Okręgowego publicznie odczytuje treść tego oświadczenia a osoby sprawdzające kopertę podpisują je.
4.4.9. Po I części zawodów, do II części przechodzi do 12 najlepszych uczestników z min. 35% wynikiem z testu (min. 14 pkt. z 40), uzyskując wyróżnienie (tytuł finalisty) etapu okręgowego (pozostali mają status uczestników etapu okręgowego) – jeśli na 12. miejscu znajduje się kilku uczniów, przechodzą oni wszyscy do II części, ale tylko wtedy, jeśli wszyscy mają min. 50% punktów z testu (min. 20 pkt. na 40); status finalisty etapu okręgowego uzyskują również ci uczestnicy, którzy zakończyli zmagania na I części, ale uzyskali z niej min. 50% punktów.
4.4.10. Jeśli danemu okręgowi przysługują dodatkowe miejsca w etapie centralnym za laureatów z ubiegłej edycji (zgodnie z załącznikiem nr 11), wówczas do II części II etapu przechodzi 12 uczniów + tylu więcej uczniów, ilu okręg miał laureatów (ale pod warunkiem, że wszyscy uzyskali min. 50% z testu I części) - jeśli na ostatnim miejscu zwiększonego limitu dającym prawo przejścia do II części znajduje się kilku uczniów, przechodzą oni wszyscy do II części, jeśli uzyskali min. 50% z testu części I.
4.4.11. Wszyscy uczniowie, którzy przeszli do II części, wypełniają najpierw osobiście komputerowo „Kartę olimpijczyków” (załącznik nr 7), a po jej wypełnieniu, wydrukowaniu, sprawdzeniu zapisanych przez siebie danych i podpisaniu, przystępują do pisania testu części II.
4.4.12. Komitet Okręgowy, przeprowadzający Olimpiadę II stopnia, ma obowiązek zdyskwalifikować uczestnika na skutek stwierdzenia niesamodzielnej pracy (zgodnie z załącznikiem nr 13 – Protokołem dyskwalifikacji uczestnika).
4.4.13. Aby awansować do III etapu Olimpiady trzeba uzyskać min. 50% z obu części zadań (40 pkt. z 80) i znaleźć się w czołówce osób w ramach limitu przysługującego dla danego okręgu – uczniom, którzy będą wytypowani do awansu, odnotowuje się ten fakt w zaświadczeniu z udziału w etapie okręgowym – uzyskują oni tytuł laureata etapu okręgowego.
4.4.13.1. W przypadku, jeśli liczba uczniów awansujących do etapu centralnego w skali kraju będzie znacznie niższa (o 10 lub więcej) niż limit 73 miejsc z całej RP, Komitet Organizacyjny i/lub Komitet Główny może obniżyć próg punktowy dający awans do etapu centralnego.
4.4.14. W przypadku, jeżeli kilku uczniów uzyska z obu części zawodów min. 50% punktów (min. 40 pkt.) i ma identyczną liczbę punktów znajdując się razem na najniższym miejscu dającym awans do III etapu w większej liczbie niż przeznaczony dla danego okręgu limit miejsc, o awansie decyduje w kolejności:
a/ liczba punktów zdobyta z części I zawodów etapu okręgowego (testu wielokrotnego wyboru)
b/ a jeśli jest ona identyczna – liczba punktów zdobyta z pytań testowych (bez części B - źródeł) z części II zawodów etapu okręgowego (z maksymalnie 30-35 możliwych do zdobycia)
c/ a jeśli i ona jest identyczna – liczba punktów uzyskanych z testu na etapie szkolnym.
4.4.15. W przypadku, jeżeli z danego okręgu żaden uczestnik nie uzyska minimalnego progu 40 pkt., Komitet Okręgowy kwalifikuje do III etapu jednego najlepszego uczestnika z okręgu po II części z min. 35% wynikiem – min. 28 pkt. (w przypadku, jeżeli na I miejscu jest kilku uczestników, Komitet Okręgowy kwalifikuje do awansu uczestnika wg zasad opisanych w pkt. 4.4.14).
4.4.16. Każdemu z okręgów przysługuje po 1-6 miejsc w etapie centralnym, w zależności od liczby uczestników, którzy realnie wezmą udział w II etapie olimpiady w danym okręgu: do 5 uczestników – 1 miejsce; 6-10 uczestników – 2 miejsca; 11-40 uczestników – 3 miejsca; 41-80 uczestników – 4 miejsca; 81-120 uczestników – 5 miejsc; ponad 120 uczestników – 6 miejsc.
4.4.16.1. Każdemu z okręgów przysługuje ponadto dodatkowo po 1 miejscu za każdego laureata szczebla centralnego z poprzedniej edycji Olimpiady, zgodnie z wykazem zamieszczonym na Stronie Olimpiady (i w załączniku nr 11 do Regulaminu), ale spełniając warunki wymienione powyżej.
4.4.17. Prace I i II części II stopnia Olimpiady sprawdzają członkowie Komitetu Okręgowego według klucza odpowiedzi otrzymanego od Komitetu Głównego (znajdującego się w oddzielnej zaklejonej mniejszej kopercie w otwartej większej w dniu zawodów – jej nienaruszalność potwierdza się także w oświadczeniu wymienionym w pkt. 4.4.8); koperta z kluczem odpowiedzi zostaje komisyjnie otwarta dopiero po zakończeniu pisania poszczególnych części II stopnia Olimpiady.
4.4.18. Komitet Okręgowy podaje najszybciej jak to jest możliwe tego samego dnia wyniki uczestnikom.
4.4.19. W tym samym dniu etapu okręgowego Komitet Okręgowy loguje się na Stronie Olimpiady w zakładce „Panel komitetów okręgowych”, wypełnia formularz „Protokół z etapu okręgowego” ze swego województwa (okręgu) i tym samym na Stronie Olimpiady ukazują się od razu wyniki wstępne etapów okręgowych z całego kraju, zaś w ciągu do 7 dni (w terminie podanym w terminarzu) podpisany i ostemplowany protokół Komitet Okręgowy przesyła pocztą na adres Komitetu Głównego, wraz z:
a/ testami i kartą olimpijczyków uczniów, którzy pisali obie części testów II etapu Olimpiady
b/ oświadczeniami o prawidłowości otwarcia kopert z testami do I i II części zawodów okręgowych
c/ wszystkie otrzymane wcześniej z Komisji Szkolnych oświadczenia (załączniki nr 5).
4.4.20. W pracach Komitetu Okręgowego może uczestniczyć także dowolny członek Komitetu Głównego i Komitetu Organizacyjnego.
4.4.21. W przypadku, jeżeli w niektórych okręgach wymagane min. 50% punktów z obu części zawodów II stopnia uzyska mniejsza liczba uczestników niż przewidziany limit miejsc dla danego okręgu, Komitet Organizacyjny i/lub Komitet Główny może zakwalifikować uczniów z innych okręgów (w kolejności największej liczby zdobytych punktów spośród tych, którzy pisali obie części II stopnia Olimpiady) do łącznej liczby 73 uczestników etapu centralnego (48 wg klucza 16 województw x 3 miejsca dla każdego województwa oraz dodatkowo 25 miejsc dla okręgów za 25 laureatów z poprzedniej edycji Olimpiady). W szczególnych sytuacjach KG/Organizator może zwiększyć liczbę 73 osób zakwalifikowanych do etapu centralnego o kilka więcej.
4.4.22. W podanym w terminarzu Olimpiady terminie Komitet Główny podaje na Stronie Olimpiady ostateczną listę osób zakwalifikowanych do III stopnia Olimpiady, po weryfikacji prac z II etapu z całego kraju. Od weryfikacji prac II stopnia przez Komitet Główny nie przysługuje prawo do odwołań.
4.5. Zawody centralne III stopnia
4.5.1. III stopień Olimpiady odbywa się w miejscu wskazanym przez Organizatora Olimpiady i przeprowadzany jest przez Komitet Główny – o miejscu etapu centralnego Organizator informuje na Stronie Olimpiady oraz wszystkie szkoły, z których uczniowie awansowali do etapu centralnego.
4.5.2. III stopień Olimpiady składa się z trzech części:
a/ część I – test z zadaniami zamkniętymi i otwartymi: uczestnicy udzielają odpowiedzi na pytania, za które można uzyskać w sumie 50 pkt., w nieprzekraczalnym czasie 50 minut, z zagadnień działu I, II i III Stałego programu tematycznego Olimpiady; początek części I – o godz. 8-8.30
b/ część II – test z zadaniami zamkniętymi i otwartymi: uczestnicy udzielają odpowiedzi na pytania, za które można uzyskać w sumie 40 pkt., w nieprzekraczalnym czasie 40 minut, z zagadnień Zmiennego programu tematycznego Olimpiady; planowany początek części II – o godz. 12.00
c/ część III – quiz z zakresu zarówno stałego, jak i zmiennego programu tematycznego, za który można uzyskać maksymalnie 10 pkt.; planowany początek części III – o godz. 14.30; KG może podjąć decyzję o rezygnacji z przeprowadzenia III części (quizu)
4.5.3. Podczas pisania odpowiedzi na część I i II, jak i podczas quizu w części III, uczestnicy III stopnia Olimpiady:
a/ powinni mieć przy sobie ważny dokument tożsamości (np. legitymacja szkolna czy dowód osobisty)
b/ nie mogą wnosić do sali żadnych pomocy, kalkulatorów, maskotek, urządzeń telekomunikacyjnych i elektronicznych nośników informacji ani nie mogą z nich korzystać; na biurku (stoliku) znajdują się tylko: test i długopis (pióro) - nieprzestrzeganie tej zasady stanowi podstawę do dyskwalifikacji uczestnika.
4.5.4. Odpowiedzi w części I i II udziela się długopisem (piórem) w kolorze niebieskim lub czarnym; nie można używać innych kolorów ani ołówków czy korektorów (za używanie ołówka lub korektora praca zostaje zdyskwalifikowana).
4.5.5. W części I i II:
a/ każde skreślenie, poprawka i nieczytelna odpowiedź traktowane są jako odpowiedź błędna
b/ z boku każdego zadania jest wpisana liczba, która wskazuje, ile można uzyskać punktów za dane zadanie
c/ w zadaniach wielokrotnego wyboru za kilka punktów zaznaczenie większej liczby odpowiedzi niż jest wymagane, oznacza przyznanie za całe zadanie 0 pkt.
d/ w zadaniach wymagających wymienienia określonej liczby odpowiedzi, wymieniając więcej odpowiedzi, w tym min. 1 błędnej, uzyskuje się za całe zadanie 0 pkt.
4.5.6. Po I części zawodów, do II części przechodzi do 50% najlepszych uczestników, uzyskując status finalisty etapu centralnego.
4.5.7. Finalistami Olimpiady są także inni uczestnicy części I, którzy uzyskali z niej min. 30% punktów – min. 15 pkt. z 50); pozostali uczniowie uzyskują status uczestnika etapu centralnego Olimpiady; w szczególnych okolicznościach KG może przyznać status finalisty także uczestnikom ostatnich miejsc III etapu.
4.5.8. Po zsumowaniu wyników części I i II etapu centralnego 25 najlepszych uczestników uzyskuje status laureata etapu centralnego, zaś pozostali pozostają finalistami etapu centralnego; w przypadku gdyby po zsumowaniu punktów na ostatnim miejscu dającym tytuł laureata znajdowałoby się więcej osób, wówczas o wyższym miejscu decyduje w kolejności:
a/ liczba punktów zdobytych z części I zawodów III stopnia,
b/ a jeśli jest ona identyczna – liczba punktów uzyskanych łącznie z zawodów II stopnia Olimpiady,
c/ a jeśli i ona jest identyczna – liczba punktów uzyskanych z zawodów I stopnia Olimpiady;
d/ w przypadku nierozstrzygnięcia wg tego kryterium, status laureata otrzymują wszyscy uczestnicy znajdujący się na tym samym miejscu.
4.5.9. Komitet Główny, przeprowadzający Olimpiadę III stopnia, ma obowiązek zdyskwalifikować uczestnika na skutek stwierdzenia niesamodzielnej pracy w I i II części jak i naruszającemu Regulamin podczas III części (zgodnie z załącznikiem nr 13 – Protokołem dyskwalifikacji uczestnika).
4.5.10. Najlepszych 10 laureatów po I i II części zawodów III stopnia awansuje do III części zawodów.
4.5.11. W przypadku, gdyby na ostatnim miejscu dającym awans do III części zawodów III stopnia znajdowałoby się więcej osób, o rozstrzygnięciu wyższego miejsca dającego awans do quizu decydują zasady wymienione w pkt. 4.5.8.
4.5.12. Quiz (część III zawodów III stopnia) odbywa się z udziałem publiczności (pozostałych uczestników etapu centralnego i ich opiekunów, zaproszonych gości, przedstawicieli mediów itp.) oraz może być nadawany przez Organizatora w relacji on-line w Internecie na Stronie Organizatora jak i może być (re)transmitowany w Internecie czy telewizji w stacji współpracującej z Centrum.
4.5.13. Zasady quizu podawane są przez Komitet Główny jego uczestnikom wcześniej, przed quizem.
4.5.14. Suma punktów za I, II i III część zawodów stanowi o zajętych przez laureatów miejscach I-X.
4.5.14.1. W przypadku równej liczby punktów za III części III stopnia Olimpiady, o wyższym miejscu decydują:
a/ w pierwszej kolejności – liczba punktów uzyskanych w quizie
b/ przy równej liczbie punktów z quizu - wg zasad wymienionych w pkt. 4.5.8.
4.5.15. Po każdej części Komitet Główny podaje wyniki uczestnikom, którym w ciągu 15 minut od ich ogłoszenia przysługuje prawo do odwołania.
§ 5. Przepisy szczegółowe
5.1. Udział uczniów z niepełnosprawnościami oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
5.1.1. Organizator dokonuje wszelkich starań, aby w miarę możliwości w danych warunkach organizować zawody w taki sposób aby umożliwić udział w Olimpiadzie osobom niepełnosprawnym oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
5.1.2. Komisje Szkolne, Komitety Okręgowe i Komitet Główny mają obowiązek podjąć wszelkie czynności aby umożliwić udział w Olimpiadzie osobom o różnym stopniu niepełnosprawności (w tym i możliwość udzielania odpowiedzi za pomocą komputera tym uczestnikom, którym pisanie ręczne sprawia olbrzymią trudność).
5.1.3. Osobom niepełnosprawnym oraz z opinią (orzeczeniem) z poradni pedagogiczno – psychologicznej o dysfunkcjach można: wydłużyć czas pisania pracy o połowę wobec przewidzianego czasu regulaminowego (nie więcej niż o 30 minut) oraz uwzględnić w ocenianiu dysfunkcje (na podstawie dostarczonych orzeczeń).
5.2. Nagłe zachorowania (reguluje pkt. 9.6.) i wypadki losowe
5.2.1. W sytuacji, gdy uczestnik Olimpiady nie może stawić się na zawody w wyznaczonym dniu i godzinie z powodu istotnego wypadku losowego, może wystąpić na piśmie najpóźniej do momentu zakończenia danego etapu Olimpiady (osobiście lub za pośrednictwem swego rodzica/prawnego opiekuna) z udokumentowanym dowodem uzasadnionej nieobecności (np. zaświadczeniem o opóźnieniu środka komunikacji itp.) z prośbą o przeprowadzenie egzaminu w terminie późniejszym – do Komisji Szkolnej przy zawodach I stopnia, do Komitetu Okręgowego – II stopnia czy Komitetu Głównego – III stopnia.
5.2.2. Przy zawodach I stopnia Komisja Szkolna, jeśli uzna zasadność prośby, wyznacza dodatkowy termin do 120 minut po terminie zasadniczym I stopnia Olimpiady.
5.2.3. Przy zawodach II i III stopnia Komitet Okręgowy (II stopnia) czy Komitet Główny (III stopnia), jeśli uzna zasadność prośby, wyznacza dodatkowy termin I części w terminie umożliwiającym jej zakończenie minimum 30 minut przed rozpoczęciem II części czy III stopnia Olimpiady.
5.3. Pokrywające się terminy
5.3.1. W przypadku zawodów I stopnia Olimpiady, gdyby ich termin pokrył się z terminem innej olimpiady lub konkursu, Komisja Szkolna może przesunąć termin Olimpiady w ramach tego samego dnia o kilka godzin.
5.3.2. W przypadku pokrycia się terminu II lub III stopnia Olimpiady z terminem innej olimpiady, nie ma możliwości zmiany terminu przystąpienia do olimpiady.
5.4. Dyskwalifikacje
5.4.1. Komisja Szkolna (w zawodach I stopnia), Komitet Okręgowy (w zawodach II stopnia) lub Komitet Główny (w zawodach III stopnia) może zdyskwalifikować uczestnika z dalszego udziału w zawodach.
5.4.2. Sytuacje, w jakich może dojść do dyskwalifikacji określa § 4 Regulaminu (decyzje podejmują samodzielnie podmioty wymienione w pkt. 5.4.1.) oraz w przypadku drastycznego naruszenia pkt. 3.4.5. Regulaminu Olimpiady (decyzje podejmują podmioty wymienione w pkt. 5.4.1. w porozumieniu z Komitetem Organizacyjnym).
5.4.3. Dyskwalifikacja uczestnika oznacza odebranie mu uprawnień przysługujących z tytułu udziału w Olimpiadzie.
5.4.4. W przypadku drastycznego naruszenia pkt. 3.4.5. Regulaminu Olimpiady, Komitet Organizacyjny może dodatkowo zdyskwalifikować danego uczestnika także we wszystkich innych olimpiadach COPTIOSH w danym roku szkolnym, do których dany uczestnik jest zgłoszony.
§ 6. Tryb odwoławczy
6.1. Uczestnik, który uważa, że wynik, jaki uzyskał w czasie zawodów, nie odzwierciedla poziomu jego odpowiedzi lub zawody były prowadzone z naruszeniem regulaminu, ma prawo złożenia odwołania (złożenie odwołania przez każdą inną osobę niż dany uczestnik skutkuje odrzuceniem odwołania z przyczyn formalnych).
6.2. Odwołanie od decyzji zawodów każdego stopnia składa się do Komitetu Głównego w terminie: przy zawodach I i II stopnia - 2 dni od daty przeprowadzenia zawodów; przy zawodach III stopnia - 15 minut od ogłoszenia wyników poszczególnych części III stopnia Olimpiady.
6.3. Odwołanie składa się na piśmie: przy zawodach I i II stopnia - za potwierdzeniem zwrotnym, przesyłając listem poleconym (decyduje data stempla pocztowego) lub drogą mailową (koordynator@coptiosh.eu), przy zawodach III stopnia – na miejscu.
6.3.1. Odwołanie powinno zawierać możliwie szczegółowy opis okoliczności, dane kontaktowe osoby odwołującej się, nazwę i adres Szkoły (przy zawodach I stopnia) lub Komitetu Okręgowego (II stopnia), których decyzji odwołanie dotyczy.
6.4. Prawo do odwołań nie przysługuje od weryfikacji przez Komitet Główny wyników II stopnia Olimpiady, jak i od rozpatrzenia odwołania, które jest ostateczne.
6.5. Przewodniczący Komitetu Głównego (lub: Koordynator Główny; wyznaczony członek KG bądź kilkuosobowa komisja Komitetu Głównego) rozpatruje odwołanie (przy zawodach I i II stopnia) i powiadamia o rozstrzygnięciu odwołującego się.
6.6. Odwołania na zawodach III stopnia są rozpatrywane od razu po ich złożeniu na miejscu, wspólnie przez przedstawicieli Komitetu Głównego i Komitetu Organizacyjnego.
6.7. Prace są do wglądu osobistego wyłącznie uczestnikom Olimpiady na miejscu, w macierzystych szkołach podczas zawodów I stopnia oraz komitetach okręgowych i Komitecie Głównym podczas zawodów II i III stopnia; prac nie kseruje się, nie skanuje, nie robi zdjęć ani innych kopii.
§ 7. Rejestracja przebiegu zawodów okręgowych (II stopnia)
i centralnych (III stopnia)
7.1. W celu wyeliminowania subiektywności oceniania przy egzaminach ustnych, zapewnienia jak największej bezstronności i obiektywności oceniania, Organizator unika tego rodzaju egzaminowania, a przy quizie III stopnia, może on być rejestrowany przez Organizatora i odbywa się jawnie, przy udziale publiczności.
7.1.1. Tym samym Organizator na każdym etapie Olimpiady zapewnia realizację zasady, iż o awansie do każdej następnej części Olimpiady decydują te same zadania dla wszystkich zawodników, ocenianych wg tych samych kryteriów, eliminując takie czynniki jak: szczęście lub jego brak w losowaniu różnych pytań, subiektywność oceny różnych komisji pytających.
7.1.2. Część III etapu centralnego (quiz) odbywa się nie tylko przy udziale publiczności, ale i dodatkowo może on być relacjonowany on-line w Internecie przez Organizatora i może też być (re)transmitowany w TV.
7.2. Quiz w III stopniu odbywa się przy udziale publiczności zgodnie z Regulaminem bez względu na zgodę czy jej brak ze strony uczestnika.
7.3. Na Stronie Olimpiady mogą być zamieszczane rejestrowane relacje z Olimpiady, w tym i np. z quizu – części III etapu centralnego.
Rozdział III.
Uprawnienia i nagrody
§ 8.
8.1. Nagrody fundowane przez Organizatora i sponsorów Olimpiady oraz uprawnienia uzyskują olimpijczycy szczebla centralnego Olimpiady.
8.1.1. Kryteria awansu do zawodów III stopnia oraz uzyskania tytułu uczestnika bądź finalisty bądź laureata etapu centralnego Olimpiady reguluje § 4.
8.1.2. Ewentualne nagrody najlepszym uczestnikom etapu okręgowego zapewniają Komitety Okręgowe.
8.2. Potwierdzeniem uzyskania uprawnień oraz statusu laureata (finalisty) jest zaświadczenie (zamieszczone w załączniku nr 9 do Regulaminu), którego wzór stanowi załącznik do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. Nr 13, poz. 125, z późn. zm.).
8.3. Laureatom i finalistom Olimpiady etapu centralnego przysługują:
a/ nagrody rzeczowe fundowane przez Organizatora, patronów, sponsorów i wspierających Olimpiadę darczyńców
b/ uprawnienia w przyjęciu na studia na różne kierunki różnych uczelni i szkół wyższych, z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego – w zależności od uchwał władz senackich w tym zakresie – szczegółowy wykaz tych uprawnień zamieszczany jest sukcesywnie po każdej uchwale senackiej w tym zakresie i poinformowaniem o niej Organizatora, na Stronie Olimpiady w zakładce „Uprawnienia”.
Rozdział IV.
Postanowienia końcowe
§ 9.
9.1. W przypadku, jeżeli szkoła nie zgłosi się do Olimpiady lub w przypadku zagrożenia epidemiologicznego nie będzie chciała zorganizować etapu szkolnego Olimpiady, a uczeń tej placówki będzie chciał wystartować w Olimpiadzie, Komitet Organizacyjny może umożliwić udział temu uczniowi w innej szkole (w tej samej lub pobliskiej miejscowości), ale za zgodą Komisji Szkolnej i Dyrektora tej szkoły.
9.2. Decyzje w sprawach nieobjętych powyższym Regulaminem podejmuje Komitet Organizacyjny, zaś w sprawach merytorycznych – w porozumieniu z Komitetem Głównym.
9.3. Prawo do interpretacji niniejszego Regulaminu oraz podejmowania decyzji w pojawiających się sprawach nieopisanych w Regulaminie przysługuje wyłącznie Komitetowi Organizacyjnemu.
9.4. Dodatkowe zasady organizacji Olimpiady w okresie ponownego pojawienia się zagrożenia epidemiologicznego COVID-19 lub innego tym podobnego:
9.4.1. Na wszystkich etapach Olimpiady obowiązują zasady zachowania bezpieczeństwa, tj.:
a/ uczestnictwo w Olimpiadzie we własnych maseczkach (uczestnicy, opiekunowie i członkowie komisji), niedotykanie ust, nosa i oczu
b/ komisje mają obowiązek zapewnienia środków dezynfekujących do rąk
c/ zachowanie wymaganego bezpiecznego odstępu.
9.4.2. Udział w Olimpiadzie jest dobrowolny i tym samym uczestnicy i ich prawni opiekunowie sami biorą na siebie odpowiedzialność za ewentualne niebezpieczeństwo zarażenia wirusem i z tego tytułu nie będą rościć pretensji ani do organizatora Olimpiady ani Komitetu Głównego, Okręgowego czy Szkolnego, przeprowadzających poszczególne etapy Olimpiady, co dodatkowo pełnoletni uczestnik (albo prawny opiekun niepełnoletniego uczestnika) potwierdza na oświadczeniu (załącznik nr 5).
9.5. Pobyt w szpitalu czy przebywanie na kwarantannie (podobnie jak i każda inna choroba uniemożliwiająca udział w Olimpiadzie) nie powoduje możliwości wyznaczenia innego terminu uczestnictwa w Olimpiadzie.