1/ Prowadzenie COPTIOSH – Centrum Organizacji Przedmiotowo – Tematyczno – Interdyscyplinarnych Olimpiad Społeczno – Historycznych, a w jego w ramach organizowanie – w ramach możliwości i potrzeb – na terytorium RP własnych olimpiad i konkursów, w tym:
a/ tematyczną Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o III RP
b/ tematyczną Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o Unii Europejskiej
c/ interdyscyplinarną Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym
d/ przedmiotową Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy Historycznej
e/ przedmiotową Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o Społeczeństwie
f/ oraz inne olimpiady i konkursy, jakich organizację uzna Stowarzyszenie za celowe, sensowne i uzasadnione
2/ Powoływanie dla każdej olimpiady i konkursu, organizowanych przez Stowarzyszenie, Komitetu Organizacyjnego – powołującego następnie Komitet Główny i komitety okręgowe tych olimpiad i konkursów oraz przeprowadzającego i nadzorującego ich organizację w RP
3/ Podjęcie współpracy z różnymi organami, instytucjami i podmiotami, np.: państwowymi i samorządowymi – w tym np. ministerstwem właściwym ds. oświaty oraz ds. UE; organizacjami zagranicznymi; stowarzyszeniami i fundacjami z dziedziny edukacji i oświaty; szkołami i innymi placówkami i podmiotami oświatowymi; uczelniami wyższymi; instytucjami i organami UE oraz ich przedstawicielstwami w RP; posłami do Parlamentu Europejskiego, posłami na Sejm RP; mediami; sponsorami i darczyńcami itd.
4/ Zdobywanie środków na działalność organizacyjną, programową i statutową
5/ Podejmowanie innych przedsięwzięć, jakie okażą się celowe dla realizacji statutowej działalności oraz wynikające z zadań zleconych.