Relacje z olimpiad w "Gazecie Wyborczej"
"Przyjechali z całego kraju. Z wiedzy o prawach człowieka są mocni"oraz "Było o Polsce i prawach człowieka. Teraz czas na wiedzę o UE - pod takimi tytułami "Gazeta Wyborcza" zamieściła relację z etapów centralnych Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym (OWoPCwŚW) i Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej (OWoUE).
Olimpiada zorganizowana została z myślą o uczniach szkół średnich - i zgłosić się do niej mógł każdy. Ci którzy osiągnęli najlepsze rezultaty w poprzednich etapach, teraz spotkają się w etapie centralnym. Tydzień temu w podobnej formule zmagali się uczestnicy centralnego etapu II Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o III RP. Tym razem chodzi o wiedzę o prawach człowieka.
Organizatorem zmagań z historią i wiedzą o społeczeństwie i świecie jest Fundacja Polska Edukacja im. Komisji Edukacji Narodowej wraz z powołanym przez nią Komitetem Organizacyjnym Coptiosh (czyli Centrum Organizacji Przedmiotowo-Tematyczno-Interdyscyplinarnych Olimpiad Społeczno-Historycznych w Białymstoku). Współorganizatorem centrum jest zaś: ZSO nr 9 - XIV LO, a wspierającym go finansowo przy organizacji olimpiad - miejski departament edukacji.
- W etapie centralnym weźmie udział 35 uczestników. Najpierw napiszą jeden test, po przerwie najlepsi z tej grupy przystąpią do drugiego testu. Po nim uczestnicy wezmą udział w quizie - wyjaśnia Dorota Dąbrowska, przewodnicząca Komitetu Okręgowego Coptiosh w Białymstoku.
W sobotnich kilkugodzinnych zmaganiach wezmą udział m.in. uczniowie z Warszawy, Katowic, Wrocławia czy Lublina. Swoją reprezentację ma też Białystok - to uczniowie z IV i XIV LO (w sumie piątka uczestników).
Na sobotnim finale olimpijskie zmagania się nie kończą. Bo 13 kwietnia w tej samej szkole odbędzie się etap centralny I Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej."
Natomiast w artykule o OWoUE możemy przeczytać m.in.:
"Kilkudziesięciu uczniów szkół średnich z całej Polski przyjechało w niedzielę (13.04) do Białegostoku, by wziąć udział w finale I Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej. To ostatnia z trzech krajowych olimpiad, której finaliści gościli w XIV LO. I tam rozwiązywali testy.
Organizatorem zmagań jest Fundacja Polska Edukacja im. Komisji Edukacji Narodowej wraz z powołanym przez nią Komitetem Organizacyjnym COPTIOSH (czyli Centrum Organizacji Przedmiotowo-Tematyczno-Interdyscyplinarnych Olimpiad Społeczno-Historycznych w Białymstoku). Współorganizatorem centrum jest zaś ZSO nr 9 - XIV LO, a wspierającym go finansowo przy organizacji olimpiad - miejski departament edukacji. Do tej pory w białostockiej "czternastce" odbyły się finały Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o III RP oraz Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym.
W niedzielę swoją wiedzą wykazywali się uczestnicy Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej. Jej celem jest pogłębianie wiedzy na temat historii i współczesności Unii Europejskiej oraz kształtowanie w młodym pokoleniu uczucia poszanowania dla dziedzictwa historycznego i kulturowego Europy. Olimpiada ma również promować zainteresowania i wiedzę na temat historii integracji europejskiej, "ojców" zjednoczonej Europy, instytucji unijnych, prawa, zasad, swobód, charakteru i funkcjonowania UE.
Do ostatniego etapu rywalizacji dostali się ci - w sumie ponad 40 osób - którzy najlepiej poradzili sobie w etapie szkolnym i okręgowym. Finał trwał kilka godzin i polegał m.in. na rozwiązywaniu testów.
Jedną z uczestniczek jest Agnieszka Wójcik, która na olimpiadzie reprezentuje okręg krakowski. Kolejny raz pokonała kilkaset kilometrów, by w Białymstoku stanąć do finału olimpiady. Przyznaje, że takie konkursy wiedzowe to dla niej nie lada przyjemność.
- Na co dzień interesuję się i śledzę, co dzieje się zarówno w kraju, jak i na świecie. Mam w sobie taki głód informacji. Nawet teraz w przerwie między testami czytam artykuły o Białymstoku i relacjach polsko-białoruskich - opowiada Agnieszka Wójcik.
"Gazeta Wyborcza" patronuje olimpiadom."